Bu kaçıncı… Başkan tahliye edildi… Seçim yargısı

Antalya’da 1 kişinin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı teleferik faciasına ilişkin davanın ilk duruşması görüldü. 12 Nisan’da meydana gelen kazada 12 kişiye trafik güvenliğini “taksirle tehlikeye sokma”, “taksirle ölüme ve yaralamaya sebep olma” suçlamaları yöneltilmiş, 27 yıla varan hapis cezaları istenmişti. Tutuklu yargılanan dönemin ANET Genel Müdürü ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz de asli kusurlu bulunmuştu. Asil kusurlu bulunan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, görevini “eksiksiz” yerine getirdiğini söyledi: “Yüklenici firmanın bakım listesinin tamamı karşılanmıştır. Ben mühendis değilim, yöneticiyim. Yöneticilik dışında bir de denetleme görevimiz var. Bu görevi de görevde olduğum süresinde eksiksiz yaptığı düşünüyorum.”

Savunmaların ardından mahkeme heyeti Kocagöz’ün yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakılmasına karar verdi. Kararın ardından Kocagöz cezaevinden tahliye edildi.

Heyet, ayrıca diğer tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, Suphi Kaplan’ın tutuklanmasına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 7 Ağustos’ta görülecek.

NE OLMUŞTU
Sarısu’daki teleferik tesisinde meydana gelen kazada parçalanan kabinden düşen 1 kişi hayatını kaybetmiş, aynı kabindeki 2’si çocuk 7 kişi yaralanmıştı. Diğer kabinlerden tahliye edilen 11 kişi de hastaneye kaldırılmıştı.

Sistemin durması nedeniyle havada asılı kalan 24 kabindeki 174 kişiyse yaklaşık 22,5 saat süren çalışmaların sonunda kurtarılmıştı. Kazanın ardından gözaltına alınan 14 şüpheliden 5’i tutuklanmış, 9’u serbest bırakılmıştı.

TUTUKLANAN BELEDİYE BAŞKANI YENİ CHP’Lİ ESKİ AKP’Lİ
Kazanın ardından, teleferiği işleten Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden ANET’in 2019-2023 arası yöneticiliğini yapan tutuklu Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’e yönelik eleştiriler yeniden gündeme geldi. CHP’den Kepez Belediye Başkanı seçilen Kocagöz’ün seçim vaatleri arasında ‘Teleferik Kepez’ adını taşıyan bir projesi olduğu da ortaya çıkmıştı.

ANET’i 5 yıl boyunca yöneten Kocagöz, seçim öncesi AKP’den CHP’ye geçmişti.

BU KAÇINCI

Belediye başkanlarının kusurları nedeniyle yargılandığı ancak seçimlerden sonra bir şekilde serbest kaldığı ilk örnek Mesut Kocagöz değil.

Çanakkale’de, rüşvet aldığı iddiasıyla hakkında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ve İçişleri Bakanlığınca geçici olarak görevinden uzaklaştırılan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, adli kontrol şartıyla 20 Temmuz 2023’te serbest bırakıldı.

Menderes Belediyesi’ne yönelik yürütülen yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınan Belediye Başkanı Mustafa Kayalar da 2022 Temmuz’unda adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 2021 yılında da Menemen Belediyesi yolsuzluk davasında eski başkan Serdar Aksoy ve 9 sanığın tahliyesine karar verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir